Олексій Волотовський: “Основне завдання фінансової просвіти – допомогти людині розібратися в своїх фінансах, а не просто навчити користуватися банкоматом”

Волотовський
Print Friendly

SONY DSCВпровадження фінансової просвіти для членів кредитних спілок стало вже нормою роботи в переважній більшості кредитівок – членів ВАКС. До Міжнародного дня кредитної кооперації, який цьогоріч святкували 17 жовтня, багато кредитних спілок проводила зустрічі зі своїми членами, де розповідали про особисті фінанси. Як і коли почався цей рух, ми запитали Олексія Волотовського – фінансового тренера та консультанта.

– Пане Олексію, як розпочався рух з фінансової просвіти серед кредитних спілок?

– В 2007 році до Всеукраїнської асоціації кредитних спілок звернувся Мікрофінансовий центр (Республіка Польща) з пропозицією провести тренінг з навчання тренерів «Плануй майбутнє» на тему фінансової просвіти. Ми тоді навчили 25 тренерів, які за умовами договору повинні були провести по 2 тренінги та навчити близько 30-40 громадян. От тоді ми всі оцінили можливості для повсякденної роботи КС. На даний час тренерами є 76 людей, переважна більшість цих тренерів і далі популяризують серед населення фінансові курси.

 – Всі тренери  є працівниками кредитних спілок чи інші організації також залучали до навчання?

– Близько 70 відсотків всіх тренерів – це представники кредитних спілок, 30 відсотків – представники інших громадських організацій. На даний час активну роботу з популяризації фінансової просвіти веде ГО «Інститут фінансових технологій», яка навчає не просто тренерів з фінансової просвіти, а й готує їх як незалежних фінансових радників, які можуть вже надавати консультаційні послуги з фінансових питань пересічним громадянам.

IMAG0483

Фінансова просвіта допомагає  і в повсякденній роботі кредитних спілок чи це тільки маркетинговий хід зі сторони кредитівок?

– З точки зору маркетингу – це мабуть більше до банків, які фінансову грамотність використовують для продажу своїх послуг. Їх фінансова грамотність не має нічого спільного з тією фінансовою просвітою, яку впроваджують кредитні спілки та фінансові радники в своїй повсякденній роботі. Основне завдання фінансової просвіти – це розкрити та показати сутність фінансових інструментів, допомогти простій людині розібратися в своїх особистих фінансах, а не просто навчити чи показати як користуватися банкоматом, чи кредитною карткою. Наведу один приклад з життя кредитної спілки, яка поширює фінансову просвіту серед свої членів. Якось під час одного тренінгу, слухач, порахувавши вартість існуючого банківського кредиту, взяв одразу після заняття кредит в КС та пішов закрив існуючий кредит в банку. Цей чоловік був шокований справжньою вартістю ніби «нульового» кредиту, який він сплачував. Юра Мокрицький – тренер з фінансової просвіти кредитної спілки «Вигода», якось сказав, що вони вже не уявляють свою діяльність без фінансової просвіти, настільки щільно вона переплетена з повсякденною роботою. До відома – кредитна спілка «Вигода» має 4 тренерів – працівників спілки, думаю, що це про щось та говорить. Кредитна спілка, як ніхто, зацікавлена в фінансово грамотних членах, від яких вона фінансово повністю залежить. Тому фінансову просвіту можна розглядати, як фактор фінансової безпеки кредитівки.

Який випадок з Вашої тренерської практики Вам особисто запам’ятався?

– Приємних випадків дуже багато, кожного разу ти зустрічаєшся з різними людьми та з їх особистими неповторними фінансовими історіями. Наприклад, під час останнього тренінгу для школярів в гімназії «Еконад», який проводила ВАКС, приємно здивував результат школярів: 65 % слухачів відповіли, що по закінченню тренінгу почнуть робити заощадження на власні фінансові цілі, а під час заключного уроку 6 школярів сказали, що вже почали їх робити. Мене, як тренера, це дуже тішить.

M4H09436 (1)

В чому основна ідея тренінгу, який Ви проводите?

– Ідея тренінгу дуже проста, але і дуже складна по своєму наповненню. Скажу просто – учасник переживає та отримує досвід всього свого фінансового життя за 3-4 дні. В житті ми подібний досвід отримуємо роками та десятиліттями.

Що Ви порадите нашим читачам, котрі вирішили дати лад своїм фінансам?

– Перш за все – це почати вести свій особистий бюджет, записуючи для початку всі свої витрати та доходи. По-друге пройти по можливості тренінг «Плануй майбутнє», а при потребі – «Управління боргом», ну і третє – це уважно читати всі фінансові документи перед тим, як підписати.

Розпитувала Олеся Шніцер