Споживачам небанківського фінансового ринку створено брошуру-порадник.

brosh
Print Friendly

broshЗ метою реалізації практичних кроків щодо підвищення фінансової грамотності населення Нацкомфінпослуг 19 травня 2014 року презентувала брошуру-порадник «Споживачу небанківських фінансових послуг» (завантажити ).

Брошура для споживачів є першим проектом Нацкомфінпослуг спільно з Програмою USAID/FINREP II, яка має на меті просто і доступно розповісти клієнтам фінансових установ про основні особливості фінансових послуг, полегшити їх вибір.

На презентації були присутні представники Національного банку України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Національної асоціації кредитних спілок України, Всеукраїнської асоціації кредитних спілок, Української федерації убезпечення, Української асоціації інвестиційного бізнесу, Всеукраїнської асоціації ломбардів, Всеукраїнської федерації споживачів «Пульс», Всеукраїнського об’єднання споживачів страхових послуг «Страховий захист» та засобів масової інформації.

Брошура-порадник «Споживачу небанківських фінансових послуг» надає клієнтам інформацію щодо особливостей діяльності установ недержавного пенсійного забезпечення, страхових компаній, кредитних спілок та фінансових компаній, а також поради, як захистити себе та що зробити, аби отримати якісну фінансову послугу і не стати жертвою шахраїв.

«Брошура для споживачів небанківських фінансових послуг є лише першим кроком, який ми здійснили для покращення рівня особистої фінансової грамотності споживачів та їх ознайомлення з інструментами захисту власних грошей. Якщо споживач буде розуміти, що саме він має знати про бажану або пропоновану послугу, дослідить пропозиції інших гравців, звернеться до Сервісного центру Нацкомфінпослуг до укладання угоди з метою перевірки наявності ліцензії установи, впевнений, задоволених фінансовими послугами споживачів буде більше, а отже, і довіра до фінансових установ буде зростати», – сказав т.в.о. Голови Нацкомфінпослуг Максим Поляков.

За словами Керівника Програм фінансового сектору USAID Наталії Бережної, фінансова грамотність, захист прав споживачів та доступ до фінансових ресурсів – є найголовнішими складовими розвитку фінансового сектору. «До 2008 року питанню фінансової грамотності не надавалося належної уваги. Тільки з цього часу були створені директиви ЄС, розроблено стандарти і більше 250 організацій з більш ніж 100 країн приймаються в себе програми фінансової грамотності та захисту прав споживачів для дорослих та дітей. Це не є благочинність, а спільна відповідальність за розвиток цієї галузі. Нам приємно, що Нацкомфінпослуг взяла активну участь у цьому процесі і вперше розробила подібну брошуру», – зазначила Наталія Бережна.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31.10.2012 № 867-р було затверджено Стратегію реформування системи захисту прав споживачів на ринках фінансових послуг на 2012-2017 роки, згідно якої під егідою Мінекономрозвитку розробляється План заходів щодо її реалізації.

За словами Директора Департаменту розвитку ринків фінансових послуг та фінансового моніторингу Сергія Кузьменка, планом передбачені заходи, спрямовані на підвищення фінансової грамотності населення: створення спеціального навчально-освітнього порталу, запровадження спеціалізованих освітніх програм та курсів, розробка та поширення тематичної друкованої продукції, створення спеціалізованих телевізійних та радіопрограм.

Нацкомфінпослуг разом з асоціаціями ринків небанківських фінансових послуг також працює над стратегічними питаннями у сфері підвищення фінансової грамотності, які передбачатимуть реалізацію ряду заходів таких як запровадження спеціальних освітніх програм, тематичних круглих столів, семінарів та друку освітньої продукції.

«Проект USAID/FINREP II сприяє забезпеченню сталості і стабільності фінансового сектору України. Коли у нас виникла можливість забезпечити підготовку такого важливого засобу для комунікацій, як брошура для споживачів небанківського фінансового ринку, ми долучилися до цієї справи або сприяти у донесенні інформації до населення України. Нам здається, що результатом є гарна брошура і я певен, що ми і в подальшому будемо створювати подібні брошури з іншими фінансовими установами», – зазначив Керівник Програми розвитку фінансового сектору USAID/FINREP-II Даніло КрузДе-Паула.

Брошура орієнтована на учнів старших класів, студентів та пенсіонерів, а також усіх громадян, які користуються або планують користуватися послугами небанківських фінансових установ.

Основні рекомендації для споживачів ринку від фахівців Брошури наступні:

• не підписуйте жоден договір про надання фінансових послуг без ретельного ознайомлення та повного розуміння його змісту;

• не довіряйте рекламі;

• не довіряйте порадам незнайомців;

• не копіюйте і не довіряти третім особам свої документи чи їх копії;

• не укладайте жодних угод у великих супермаркетах, торговельно-розважальних центрах, уникайте укладення договорів про надання фінансових послуг на масових акціях, презентаціях, майстер-класах та інших подібних заходах, на яких присутні багато людей.

Розповсюдження видання-порадника «Споживачу небанківських фінансових послуг» буде здійснюватися через Сервісний центр Нацкомфінпослуг, учбові заклади, професійні асоціації ринку небанківських фінансових послуг, публічні заходи з питань підвищення фінансової грамотності та захисту прав споживачів фінансових послуг, а також засоби масової інформації.

Електронний варіант Брошури вже розміщено на офіційному веб-сайті Нацкомфінпослуг за адресою: /files/DepFinMon/%D0%91%D0%A0%D0%9E%D0%A8%D0%A3%D0%A0%D0%90.pdf (Діяльність Нацкомфінпослуг/Фінансова грамотність)

Нацкомфінпослуг розраховує, що провідні виші країни, а також засоби масової інформації та профільні асоціації долучаться до роботи з поширення цієї брошури до всіх споживачів фінансових послуг.

Джерело Нацкомфінпослуг