Верховний Суд України не визнає уступку кредиту члена кредитної спілки

Верховний Суд
Print Friendly

Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 2 вересня 2015 при розгляді справи № 6-667цс15 підтвердив правову позицію щодо уступки права вимоги кредитною спілкою, викладену у справі № 6-59цс15.

Роз’яснено, що відповідно до частини 1 ст. 512 ЦК кредитор у зобов’язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги). Заміна кредитора у зобов’язанні не допускається у зобов’язаннях, нерозривно пов’язаних з особою кредитора.

Також читайте Позичальник помер, а порука діє! У випадку наявності спадкоємців. – ВСУ

Відповідно до ст. 1 Закону «Про кредитні спілки» кредитна спілка – це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об’єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об’єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.

Також читайте “Однокласники” розкажуть про позичальника

Ст. 21 Закону визначені види господарської діяльності кредитної спілки, а пунктом 11 частини 1 цієї статті встановлено, що здійснення кредитною спілкою іншої діяльності, крім передбаченої Законом, не допускається.

Отже, кредитна спілка як кредитор враховуючи особливості правового статусу, визначеного законом, не має права відступати право вимоги за кредитним договором, оскільки такі повноваження законом не передбачені.

Враховуючи, що спірні зобов’язання випливають з кредитного договору, укладеного кредитною спілкою з фізичною особою, надання кредитних коштів здійснено за рахунок об’єднання грошових внесків членів кредитної спілки, такі зобов’язання тісно пов’язані з особою кредитора і в силу положень ст. 515 ГК заміна кредитора в таких зобов’язаннях не допускається, то немає правових підстав для задоволення позовних вимог про розірвання кредитного договору та стягнення заборгованості за кредитним договором, оскільки відступлення права вимоги не викликає правових наслідків.

За матеріалами Верховного Суду України

"Верховний Суд України не визнає уступку кредиту члена кредитної спілки", 5 out of 5 based on 2 ratings.