Банківський кредит все далі недоступніший

loan_problem
Print Friendly

Національний банк України розпочав публікувати аналітичний звіт щодо опитувань про умови кредитування

Національний банк України, відповідно до кращих практик центральних банків, з IV кварталу 2011 року проводить опитування комерційних банків про умови кредитування. Вперше результати такого щоквартального опитування представляються широкому загалу.

 

Опитування проводиться з метою поглиблення розуміння стану і тенденцій розвитку кредитного ринку України.

 

Звіт за результатами опитування відображає тенденції щодо умов кредитування, попиту на кредитні продукти і рівень ризиків із деталізацією на кредитування фізичних осіб і суб’єктів господарювання. Результати опитування є відображенням експертної думки кредитних менеджерів 50 найбільших банків країни з загальною часткою 87% активів банківської системи. Звіт не є оцінками та прогнозами Національного банку України.

В частині кредитування населення опитування показало такі результати.

У ІІ кварталі банки відзначали подальше посилення жорсткості стандартів надання іпотечних та споживчих кредитів фізичним особам, що відповідало їхнім попереднім очікуванням. Проте в наступному кварталі банки прогнозують пом’якшення стандартів схвалення заявок за всіма видами кредитів (графік 7).

Зміна стандартів схвалення кредитних заявок фізичних осіб

Зміна стандартів схвалення кредитних заявок фізичних осіб

Посилення жорсткості стандартів за кредитами фізичним особам зумовлене насамперед очікуваннями банків щодо розвитку загальної
економічної активності, інфляції, обмінного курсу та погіршення платоспроможності споживачів.

Банки посилили стандарти до позичальників

Підвищення вартості ресурсів та балансові обмеження банків також мали значний вплив на рівень доступності кредитування в ІІ кварталі (розділ ІV додатка до цього звіту).

Другий рік поспіль респонденти констатують зниження рівня схвалення кредитних заявок як за іпотечними, так і за споживчими кредитами (графік 8).

Зміна рівня схвалення кредитних заявок фізичних осіб

Зміна рівня схвалення кредитних заявок фізичних осіб

Згідно з результатами опитування, більш жорсткі умови кредитування призвели до підвищення відсоткових ставок як за іпотечними, так і за споживчими кредитами. За оцінками респондентів, у ІІ кварталі незначно скоротився попит як за іпотечними, так і за споживчими кредитами. У наступному кварталі банки не прогнозують суттєвих змін попиту (графік 9).

Зміна кредитного попиту фізичних осіб

Зміна кредитного попиту фізичних осіб

Зниження попиту на споживчі кредити значною мірою обумовлене зростанням відсоткових ставок та зниженням рівня споживчої впевненості, причому вплив цього фактора посилився. Попит на іпотечні кредити скоротився під впливом погіршення очікувань щодо розвитку ринку нерухомості та підвищення відсоткових ставок (розділ ІV додатка до цього звіту).

Повний текст звіту читати тут >>>

За матеріалами НБУ