Кредитні спілки стали драйверами гармонізації єврозаконодавства

821496_3
Print Friendly

821496_3Кредитні спілки стали драйверами гармонізації єврозаконодавства

Національний АПК залишається локомотивом просування українського експорту, в чому йому активно допомагають різноманітні фінансові інституції. Серед активних учасників процесу – кредитні спілки, які надають дешевий грошовий ресурс для розвитку сільського господарства. Важко переоцінити вагомість співпраці, яка сприяє активізації галузі економіки, яка стабільно забезпечує державу валютною виручкою.

Євродосвід правового регулювання: обираємо кращий

Кредитні спілки, які використовують мобільні та точкові капіталовкладення для посилення активів фермерських господарств ефективно ліквідують величезний попит, якій існує на фінансові ресурси. Про ефективність такого підходи свідчить досвід Польщі, де фермерські господарства успішно розвиваються саме завдяки кредитним спілкам. Партнерські комунікації фермерів та кредитних спілок дозволяють оперативно реагувати на потреби та убезпечувати учасників ринку використовуючи адекватні механізми оцінки ризиків.

«Необхідно обрати оптимальний підхід з адаптації національного законодавства до європейського. Адже, існує як позитивний польський, так і негативний румунській досвіди. Румунський має певні вади і його впровадження без врахування інтересів і можливостей кредитних спілок ускладнило комунікації між кредиторами та АПК»,— підкреслює керівник напрямку «Розвиток фінансування МСВ» Проекту USAID «АгроІнвест в Україні» Наталія Ліщитович.

АгроІнвест пропонує готуватися до регуляторних змін

Євровибір України неможливий без завчасної гармонізації українського та європейського законодавства. Такого висновку дійшла українська делегація після робочої поїздки до Польщі, організованої Проектом USAID «АгроІнвест в Україні», де вивчала досвід адаптації польських кредитних спілок до вимог єврозаконів.

Для того щоб кредитні спілки й надалі могли фінансово підтримувати громадян, необхідно врахувати інтереси та можливості спілок при переході на європейське законодавство. Наприклад, усі кредитними установи ЄС повинні мати статутний капітал не менший за 5 мільйонів євро. Але для більшості українських кредитних спілок це надмірні вимоги, які неможливо виконати.

«Досвід кредитних спілок інших країн, які заздалегідь подбали про дотримання регуляторних умов свідчать про спрощення комунікацій із фермерами та відкриття можливостей прибутково використати фінресурс», — пояснює Вікторія Волковська, президент Всеукраїнської асоціації кредитних спілок (ВАКС).

USAID стимулює збільшення агрокредитування

Департамент кредитування розвитку (DCA) Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) разом із п’ятьма кредитними спілками України започаткував програму партнерства, спрямовану на підтримку українських аграріїв. Учасниками програми стали кредитні спілки: «Анісія» (м. Львів), «Вигода» (м. Стрий, Львівська область), «Громада» (м. Херсон), «Народна довіра» (м. Херсон) і «Харківська каса взаємодопомоги» (м. Харків). Упродовж найближчих 8 років ця програма передбачає сприяння розвитку аграрного бізнесу та збільшення обсягів агрокредитів.

«Програма є унікальною можливістю для малих і середніх сільгоспвиробників збільшити свою ефективність, застосувати сучасні аграрні технології, а також покращити якість і кількість продукції, яку вони виробляють, — зазначив Джед Бартон, Директор Місії USAID в Україні. — Маємо надію, що це партнерство покладе ефективний початок таким зусиллям для збільшення доступу малих і середніх агровиробників до фінансування по всій Україні».

Анастасія Волинська, спеціально для «Укрінформу».