Фермери за бортом: пільгові кредити дістануться крупним агрофірмам

9RIA-165438-Preview
Print Friendly

9RIA-165438-PreviewУряд планує ввести компенсацію відсоткової ставки за кредитами для підприємств АПК. Але банки даватимуть кошти в першу чергу великим компаніям, які можуть внести заставу, а фермери не зможуть отримувати нормальні кредити, переконаний експерт агроринку Михайло Данкевич.

Уряд України планує змінити оподаткування і держпідтримку підприємств аграрно-промислового комплексу. Про це заявив український прем’єр Арсеній Яценюк. Кабмін пропонує перевести на загальну систему оплати податку на додану вартість аграрні компанії, які обробляють понад 3 тисячі гектарів сільськогосподарських земель. Крім цього, річний оборот таких компаній, повинен становити не менше 20 мільйонів гривень. Також повинна змінитися і державна підтримка підприємств АПК. Йдеться, насамперед, про компенсацію відсоткової ставки за отриманими кредитами.

Ці зміни радіостанція Голос Столиці обговорила з членом ради Асоціації фермерів і приватних землевласників України Михайлом Данкевичем.

Є повідомлення, що більшість аграріїв незадоволені пропозицією Кабміну. Чим саме пропозиції уряду можуть нашкодити аграріям?

− Якщо брати в цьому плані, стосовно системи оподаткування, то якраз були почуті наші вимоги асоціації фермерів. Ті господарства, які мають до 3000 гектарів, це дійсно фермерські господарства. Все, що більше, це вже не фермерські господарства. Їх не настільки багато, але у їхньому господарстві дуже багато землі, бо деякі мають і 100 000 гектарів.

До кінця цього року виділено півмільярда гривень на компенсацію процентних ставок по кредитам сільгоспвиробників. Як це виглядає на практиці?

− Тут я не погоджуюсь. Ми, до речі це питання задавали і плануємо винести його на загальне обговорення з фермерами. Те, що пропонує прем’єр, нажаль, буде давати підтримку лише великим компаніям, великим підприємствам. Тому що у них є можливість надати заставу для банка, банк відповідно буде давати в першу чергу таким великим компаніям, а наші фермери – особливо маленькі господарства – не зможуть брати нормальні кредити. І вони й раніше не мали такої можливості. І цю підтримку, про яку говорить прем’єр, будуть отримувати тільки великі підприємства, а наш фермер знову залишиться ні з чим.

Нині експорт продукції АПК до РФ зменшився, до Європи збільшився. Це якось позначилось на АПК України, чи не вимагають від підприємців якихось інших стандартів якості?

− Звичайно, стандарти якості в Європі вищі. В цьому плані необхідно проводити роботу по приведенню наших стандартів до європейських, тому що вийти на європейський ринок, особливо невеликим господарствам, звичайно буде важче, ніж великим господарствам.

Нагадаємо, Россільгоспнагляд заборонив з 1 серпня ввезення на територію Російської Федерації кукурудзяної крупи, соняшнику, соєвих бобів та шроту з України. Офіційна причина − нібито, порушення українськими постачальниками фітосанітарних вимог. Фахівці Россільгоспнагляду знайшли в українській продукції сліди бур’янів, які в Росії вважають карантинними − це ценхрус малоквітковий, амброзія полинолиста та череда волосиста.

Джерело: “Голос Столиці”