Ірина Драгомирецька: “Кредитні спілки – це не банки!” (ексклюзив для UkrKS.Info)

Драгомирецька
Print Friendly

ДрагомирецькаДивно, що багато експертів почали коментувати та рекомендувати як мають працювати кредитні спілки і що з ними  потрібно робити надалі. Виникає питання: де були  ці експерти  20, 10, 5 років тому, коли  кредитні спілки розпочинали свою діяльність з нуля. Тільки завдяки уряду США, Канади, які підтримали цю ідею, виділили кошти, знайшлися фахівці, які приїхали в Україну в  далекі 1992-93 роки, щоб  відродити кредитні спілки. В той час мало хто вірив, що кредитні спілки  відродяться, адже не було ніякого  законодавства, була лише віра в добру справу  для пересічних громадян.

          Однозначним є те, що сьогодні діюче законодавство потрібно вдосконалювати. Про  це давно іде  мова, цього хочуть і кредитні спілки, але чомусь запропоновані проекти законів ВРУ не мала часу розглядати та приймати.

           Кооперативні банки та кредитні спілки – це зовсім різні речі. І вітати цей перехід, як пише експерт А.Заіка, не можна. В системі є класичні кредитні спілки, які створені і працюють для своїх членів, а є  псевдокредитні спілки, які створені та кришуються для  особистих справ їх окремих членів. З розумінням відношуся до  тих членів кредитних спілок, які втратили свої заощадження. Однак варто зауважити, що  відповідні органи не поспішають розібратися та змусити позичальників  повернути ті кредити, яких вони не сплатили, адже  за  ці кошти побудовані котеджі,  придбані землі, відкриті  бізнесові структури, якщо й не  цими  членами спілки, то їх  родичами. Роками рішення судів знаходяться в виконавчих службах (починаючи з 2006 року), але «віз і нині там». Тому почати  потрібно з того, щоб  повернути борги і, відповідно, повернуться й кошти  вкладникам. Але чомусь тут  законодавство не спрацьовує.

            Сьогодні стоїть питання про необхідність внесення змін  в законодавство  для  кредитних спілок, щоб  вони могли відкрито працювати та обслуговувати  своїх членів, адже ніхто із експертів, які сьогодні пишуть про переведення  кредитних спілок в статус кооперативних банків, не спитав тих членів  кредитних спілок –  пересічних громадян України, чи потрібно це для них. В Україні велика кількість банків і ті, хто  має таку можливість, користуються  їх послугами. Але є  й люди, котрі ніколи не зможуть користуватися послугами банків, а тільки послугами  кредитних спілок, принаймні на найближчих  10 років.

             Кредитні спілки існують в багатьох країнах світу,  де  існують і банки та інші  фінансові установи, але кожна структура  займає  свою нішу і всі працюють. Інша справа, що там створено досконале  законодавство і всі його дотримуються.

             Щоб нам не виглядати недосвіченими в діяльності кредитної кооперації  (адже вона в Україні  існувала ще в ХІХ столітті, наші діди і прадіди користувалися їх послугами), не бути  невдячними уряду Канади і США за те, що вони допомогли нам відродити кредитні спілки, необхідно зараз дати можливість  нашому  регулятору разом із фахівцями кредитно-кооперативного руху, з урахуванням позитивного досвіду українських кредитних спілок, привести у відповідність законодавство і дати нарешті можливість працювати класичним кредитним спілкам.

 Ірина Драгомирецька – директор Канадського проекту (1994-2010р.р.), голова правління КС «Гарант»