Вікторія Волковська спеціально для УкрКС.Інфо про проект ліцензійних умов

Вікторія Волковська, Президент Всеукраїнської асоціації кредитних спілокВікторія Волковська, Президент Всеукраїнської асоціації кредитних спілок
Print Friendly

Нещодавно ми повідомляли про Проект постанови Кабінету Міністрів України „Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг”, якими планується запровадити низку нових вимог до кредитних спілок, які мають намір здійснювати ліцензовані види діяльності.

З метою з’ясування позицій асоціацій кредитних спілок нами було направлено запити до ВАКС та НАКСУ.

Пропонуємо Вашій увазі коментар Президента Всеукраїнської асоціації кредитних спілок Вікторії Волковської:

Вікторія Волковська, Президент Всеукраїнської асоціації кредитних спілок

Вікторія Волковська, Президент Всеукраїнської асоціації кредитних спілок

УкрКС.Інфо: Шановна Вікторія Олегівна, Проект постанови Кабінету Міністрів України „Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг” містить норми наступного змісту:

1. “Резервний капітал кредитної спілки може розміщуватися на депозитних рахунках в установах банків, об’єднаній кредитній спілці, а також у державних цінних паперах.”

Цю норму слід трактувати, як право кредитної спілки чи як вимогу знерухомити резервний капітал? Чи вважаєте Ви таку норму доцільною та виправданою?

Вікторія Волковська: Зазначена норма Проекту встановлює вимогу щодо розміщення резервного капіталу кредитної спілки в банках, об’єднаній кредитній спілці та цінних паперах, що, на думку ВАКС, особливо сьогодні може паралізувати роботу кредитних спілок. Свої пропозиції із відповідними обґрунтуваннями ВАКС направила до Нацкомфінпослуг.

УкрКС.Інфо.: ще одна норма – “Кредитна спілка може надавати фінансові кредити за рахунок коштів, залучених від своїх членів та від інших кредитних спілок. Надання кредитною спілкою кредитів за рахунок інших залучених коштів забороняється.”

Чи слід трактувати цю норму, як заборону кредитування за рахунок кредитів банків, фінансових компаній чи інших юридичних осіб, крім ОКСів? Чи підтримуєте Ви цю норму? Які ризики, на Вашу думку, може покрити ця норма?

В.В.: Зазначена норма Проекту дозволяє кредитним спілкам надавати фінансові кредити виключно за рахунок коштів, залучених від членів кредитної спілки та інших кредитних спілок та забороняє кредитування за рахунок інших залучених коштів, в тому числі кредитів банків, кредитів об’єднаної кредитної спілки, коштів інших установ та організацій.

Читайте також: Якими будуть нові Ліцензійні умови для кредитних спілок

На думку ВАКС, ця норма суперечить ст. 21 Закону України «Про кредитні спілки», згідно якої кредитна спілка залучає на договірних умовах кредити банків, кредити об’єднаної кредитної спілки, кошти інших установ та організацій виключно для надання кредитів своїм членам, якщо інше не встановлено рішенням Уповноваженого органу. Отже, за змістом вказаної вище норми рішенням Уповноваженого органу може бути встановлено  право кредитної спілки на використання кредитів банків, кредитів об’єднаної кредитної спілки, коштів інших установ та організацій не тільки виключно на надання кредитів, а й з іншою метою. Ця норма Закону України «Про кредитні спілки», на думку ВАКС, не надає повноважень щодо обмеження джерел грошових коштів для надання кредитів кредитною спілкою. Так, щодо визначення мети залучення кредитними спілками на договірних умовах кредитів банків, кредитів об’єднаної кредитної спілки, грошових коштів інших установ та організацій, прийнято розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 02.08.2005 №4404, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.08.2005 за №916/11196. Крім того, відповідно до статті 25 Закону України «Про кредитні спілки» об’єднана кредитна спілка – це неприбуткова організація, заснована кредитними спілками на кооперативних засадах з метою сприяння фінансовій стабільності кредитних спілок та об’єднання тимчасово вільних коштів своїх членів для їх взаємокредитування. Таким чином, право отримувати кредити від об’єднаної кредитної спілки для кредитування своїх членів автоматично набувається кредитною спілкою із здобуттям членства в об’єднаній кредитній спілці.  Свої пропозиції із відповідними обґрунтуваннями ВАКС направила до Нацкомфінпослуг.

Обговорення проекту триває.”

 

Національна асоціація кредитних спілок України від коментарів утрималася.

 

Джерело: УкрКС.Інфо

 

"Вікторія Волковська спеціально для УкрКС.Інфо про проект ліцензійних умов", 5 out of 5 based on 7 ratings.
  • Olga Vasilina

    Верно – не верно будем говорить, когда увидим результат.
    А то последнее время все только и говорят…

  • Sergo K

    Правильно сказала Вікторія Олегівна.

    Вікторія Волковська: Зазначена норма Проекту встановлює вимогу щодо розміщення резервного капіталу кредитної спілки в банках, об’єднаній кредитній спілці та цінних паперах, що, на думку ВАКС, особливо сьогодні може паралізувати роботу кредитних спілок.
    Не знайомий особисто, але жму руку за прямоту.