Зміни в Кримінальний кодекс сприятимуть зростанню шахрайства?!

Criminal201407
Print Friendly

Criminal201407Запропоновані в новому варіанті Кримінального кодексу України зміни, які найближчим часом парламент має намір розглянути (законопроект № 4712 від 16 квітня 2014 року), неминуче призведуть до збільшення числа і масштабів шахрайських схем.

У першу чергу мова йде про порушення в фінансовій сфері. Роз’яснення стосовно змін, запропонованих у новому варіанті КК, тижневику «Деловая столица» надав начальник юридичного управління ПАТ «КБ «ГЛОБУС» Роман Бондаренко.

Читайте також Кредитне шахрайство: основні схеми “позичальників”

За його словами, Україна давно потребувала гуманізації кримінального законодавства та прийняття змін до Кримінального Кодексу (КК). Запропоновані корективи покликані кардинально змінити умови забезпечення прав людини, затвердити дієвість принципу верховенства права, підвищити рівень довіри громадян України до інститутів влади в цілому і органів кримінальної юстиції зокрема.

Але деякі новації, особливо що стосуються злочинів у фінансовій сфері, на думку експерта, відверто дивують: у розпал боротьби з корупційними і шахрайськими схемами автори законопроекту пропонують пом’якшити або взагалі декриміналізувати відповідальність за шахрайство з фінансовими ресурсами та доведення до банкрутства.

«Наприклад, ст. 200 КК («Незаконні дії з документами на переказ платіжними картками та іншими засобами доступу до банківських рахунків, електронними грошима») передбачає зараз покарання за такого роду незаконні дії у вигляді штрафу в розмірі від трьох до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (на сьогоднішній день – від 51 тис. грн. до 85 тис. грн.). Але після «гуманізації» даної статті штраф складе всього від 2030 грн. до 8120 грн. І це при тому, що кількість шахрайських операцій з використанням платіжних карт і без того ростуть. За даними МВС України, в 2013 році було зафіксовано 310 звернень щодо крадіжки коштів за допомогою систем дистанційного банківського обслуговування. Сума збитків склала 87,3 млн. грн.», – зазначив Роман Бондаренко.

Читайте також Шесть степеней защиты от мошенников

Також, на думку начальника юридичного управління ПАТ «КБ «ГЛОБУС», окремої розмови заслуговує декриміналізація ст.219 КК (Доведення до банкрутства).

«Сьогодні доведення до банкрутства в 99% випадків проводиться навмисно з метою списання боргів перед фінансовими установами. Причому, навіть наявність кримінальної відповідальності за такий злочин не зупиняє зловмисників. У 2013 році у справах про банкрутство було заявлено до стягнення грошових вимог на загальну суму 125,1 млрд. грн., що на 72% більше ніж у 2012 році (35 млрд. грн.). Сума грошових вимог, присуджених до стягнення в 2013 році, склала 49 млрд. грн., що на 43% більше ніж у 2012 році (28 млрд. грн.). Але проект змін до КК кваліфікує цей злочин як «кримінальний проступок». За нього передбачається штраф від 406 до 812 грн. замість нинішніх 34 тис. грн. – 51тис. грн.», – роз’яснив Роман Бондаренко.

«Цікавих змін зазнала і стаття 222 КК (Шахрайство з фінансовими ресурсами). Позичальники і так примудряються надавати завідомо неправдиву інформацію в банки з метою отримання кредитів. У кінцевому підсумку це призводить до збільшення частки проблемних позик. Зараз за такий злочин передбачено штраф від 51 тис. грн. до 85 тис. грн.

Нова редакція закону пропонує зменшити його до 2030 – 8120 грн. Як правило, договори банків містять застереження, що при наданні позичальником недостовірної інформації, він буде нести кримінальну відповідальність згідно норм чинного законодавства України. Якщо ж відповідальність за такі правопорушення буде декриміналізовано, спокуса незаконно отримати кредит багаторазово збільшиться», – резюмував начальник юридичного управління ПАТ «КБ «ГЛОБУС» Роман Бондаренко.

За матеріалами КБ “Глобус”