Кредитна спілка “Вигода” організувала “Стрий-органік-фест”

7
Print Friendly

1МУСИМО МАТИ УКРАЇНУ – Саме це крилате гасло, зроджене у кооперативних рядах понад століття тому, сповідують нині учасники громадського руху «Стрийська кооперативна ініціатива», наповнюють його реальним змістом, здобутками.

В останні часи українська громада демонструє неабияку прихильність до кооперативного руху. Активно розвиваються різні гілки спілчанства, які прагнуть до єдності своїх дій, соціального змісту і спрямування зусиль для задоволення економічних потреб своїх членів.

Нещодавно у Стрию відбувся великий карпатський ярмарок, «Стрий-органік-фест», як його нарекли організатори заходу місцеві кооперативні структури кредитна спілка «Вигода», кооператив здорового харчування «Віра» та Фонд громад «Рідня». У ярмарку взяли участь виробники та торговці органічної продукції, більшість з котрих ведуть свою діяльність на кооперативних засадах, і приурочили її 110-ій річниці з часу створення першої молочарської спілки «Маслосоюзу» у селі Завадові,що на Стрийщині, о.Остапом Нижанківським.

2

Свій захід кооператори розпочали з історичних традицій, урочистої ходи містом кооперативно налаштованої молоді, учасників дійства, чим привернули увагу широкого загалу місцевої громади, гостей міста.

Ярмарок відбувся у самому центрі міста. На запрошення організаторів зголосилося понад 70 учасників з багатьох регіонів України, які представили цікаву натуральну і якісну органічну продукцію (сир, бринзу, іншу молочну продукцію, хліб, хлібобулочні, ковбасні вироби, мед). Свої вироби також демонстрували народні майстри, художники, ковалі, талановита молодь місцевих навчальних закладів.

3

Кредитна спілка «Вигода» мала свій майданчик із фінансової просвіти населення, кооперації. Фонд громад «Рідня» – представив конкретних отримувачів грантів на реалізацію соціальних проектів в українських селах.

Як наголосив голова спостережної ради кредитівки «Вигода» Петро Маковський, першої в незалежній Україні громадської фінансової установи, котра цими днями відзначає свій 22-ий день народження, – ярмарок – це проект Стрийської кооперативної ініціативи головна ідея якого – кооперація не лише історія, а реальний інструмент покращення якості життя українців. Українське село, товаровиробники сільськогосподарської продукції господарюватимуть набагато ефективніше коли об’єднуватимуться у кооперативи, адже цим підвищать якість своєї продукції, яка стане конкурентною на споживчому ринку. В кооперації – самодостатнє майбутнє української громади.

4

Як приклад впливу кооперативних форм господарювання на зміцнення економіки села, підвищення соціальної захищеності самих товаровиробників стала демонстрація здобутків спілчанської молочарні створеної при кооперативі здорового харчування «Віра» членами якої є 270 селян власників худоби, жителів самого Стрия. Своє виробництво кооперативна молочарня розмістила у приміщенні люб’язно наданому церквою. Кошти на ремонт та придбання устаткування для переробки і зберігання продукції , а це біля 100 тисяч гривень, суто кооперативні : внески його членів та фінансове сприяння кредитної спілки «Вигода».

5

Закуповуючи у своїх членів молоко, кооператив уважно стежить за його якістю, господарям допомагає кооперативний ветеринар. Так як громадська структура сповідує політику максимального задоволення економічних інтересів своїх членів, то молоко закуповується по ціні на 1 гривню 50 копійок вище, а ніж приватні молокопереробні підприємства. Розрахунок за здану молочну сировину проводиться без запізнень, а саме молоко громадська молочарня переробляє на сир, сметану, йогурт, бринзу тощо і продає його через крамницю кооперативу «Віра». Є домовленість, що найближчим часом обсяги закупівель молока, а відтак і його переробки зростуть, бо до реалізації молокопродуктів підключиться роздрібна торгівля споживчої кооперації.

7

Цьогорічний ярмарок проводився в друге і його вже можна назвати традиційним, тим паче наступного року організатори планують розширити представництво учасників і, в першу чергу, завдяки підприємствам споживчої кооперації, сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів.

Сільська громада змінює своє життя, кооперуючи зусилля ставати сильнішими, відроджуючи українську солідарність через відродження спілчанства під давнім гаслом – СВІЙ ДО СВОГО ПО СВОЄ.

На фото: світлини з ярмарки «Стрий-органік-фест»
Текст і фото Михайла Мазура
Львівська область
Михайло Мазур, власний кореспондент всеукраїнського кооперативного тижневика «Вісті»