Петро Маковський: “Кредитні спілки: самоорганізація, саморегулювання, самоконтроль, самовідповідальність”

decentralzacya__large
Print Friendly

Все менше надії залишається, що кредитні спілки будуть працювати без РРО, збережуть собі повноцінний статус неприбутковості. І такий подарунок зробив нам парламент, який оновився на 60% і рік у поті чола

Петро Маковський, голова правління ВАКС

Петро Маковський, голова правління ВАКС

працює над тим, щоб реалізувати  ідеали майдану – зміна системи влади, свобода і відповідальність, пріоритет самоорганізації та самоконтролю над всеосяжним контролем, керівництвом держави. Парламент є дзеркалом суспільства. А кредитні спілки у суспільстві не є помітними, скоріше помітні негативом, а не позитивом. Бо повна свобода без відповідальності привела до того, що більше половини кредитних спілок сьогодні працюють поза професійними асоціаціями, що у нормальній країні вважалося б нонсенсом. Але так є, бо ми є супердемократична країна, яка вірить, що державний орган управління все тримає під контролем та вчасно реагує на потреби ринку. На жаль можемо констатувати, що держструтури поводяться стандартно – надування щік, створення умов для корупції, використання системи для власного збагачення та збільшення своєї ваги. Хіба не зрозуміло будь-кому, що затвердження типового статуту, типових положень та процедур щодо реєстрації, отримання ліцензій для кредитних спілок усуває передумову корупції? Хіба кредитні спілки не перейшли через те, що абсолютно ідентичні пакети документів не проходять, бо не проходять, бо треба ось тут виправити т.п. на т.д? І не думайте, що щось зміниться при зміні органу контролю та управління з боку держави. Свою важність вони будуть запаковувати у схеми, які дозволять їм бути такими.

Що робити? Ми маємо на ринку дві професійні асоціації кредитних спілок – НАКСУ і ВАКС. Кожна асоціація об’єднує понад 100 кредитних спілок. Почати працювати як саморегулювні структури для своїх через стандартизацію, саморегуляцію, самофінансування та самовідповідальність. Ми вже це робимо, але почати це здійснювати системно, а значить дуже швидко буде результат – стабільний розвиток кредитних спілок, які входять у дві асоціації, відвойовування свободи в обмін на відповідальність у держави.

Ми зробили перші кроки. У жовтні відбувся Форум кредитних спілок. Він був цікавим і примітним тим, що участь у цьому Форумі взяли участь дві професійні асоціації кредитних спілок -НАКСУ і ВАКС, а також представники законодавчої влади, виконавчих органів. Моя доповідь-презентація акцентує на головному – самоконтролі, саморегулюванні, самовідповідальності, власне це те, на чому розбудовується вільне та відповідальне громадянське суспільство. Тільки суспільство, яке здатне самоорганізовуватися, може позбутися тиранії корупції та пошуку “кращого пана”. Досвід успішних країн найкраще свідчить про це. Детальніше дивіться презентацію тут.

  • Игорь Лащук

    Поділяю думки Петра Маковського щодо створення державними органими управління штучних перешкод, які не дозволяють кредитним спілкам розвиватися. Але потрібно також сказати, що наша біда в відсутності консолідації ринку. На згаданий Форум не були запрошені кредитні спілки, які наразі не представлені в ВАКС і НАКСУ (їхня кількість перевищує кількість членів кожної з асоціацій). Поділ на наші і не наші робить всі кредитні спілки вразливими в умовах цілковитого несприйняття державними службовцями ролі кредитних спілок в гармонічному економічному розвитку країни. Лише шляхом обєднання всіх !!! кредитних спілок ми будемо представляти силу, яка може протидіяти викликам часу.
    Щодо тези :” Все менше надій залишається, що кредитні спілки будуть працювати без РРО, збережуть собі повноцінний статус неприбутковості”, то потрібно не опускати руки і діяти більш рішуче. А для початку прийняти рішення за активне голосування за петиції на сайті Верховної Ради ( процес голосування значно простіший і часу ще цілком достаньо).