Що робити з відсотками на депозити після 1 квітня?

faq
Print Friendly

faqНабув чинності Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні».

1 квітня 2014 року оприлюднено та набув чинності Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні».

Пропонуємо попередню аналітичну інформацію стосовно норм вищезазначеного закону, які будуть мати вплив на діяльність кредитних спілок:

1. Унесені зміни до розділу XIX Податкового кодексу України, які набудуть чинності з 1 квітня 2014 року, а саме виключений абзац шостий пункту 1 розділу XIX «Прикінцеві положення», яким передбачалось, що підпункт 164.2.8 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України в частині включення до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок, вклад (депозитний) до небанківських фінансових установ згідно із законом або на депозитний (ощадний) сертифікат та абзаців другого—четвертого пункту 167.2 статті 167 цього Кодексу в частині оподаткування процентів, які набирають чинності з 1 січня 2015 року.

Таким чином, попередньою редакцією Податкового Кодексу вимоги щодо оподаткування 5 % доходів по депозитах було відкладено до 1 січня 2015 року. Проте зазначеним вище Законом це відтермінування скасовано.

2. Вищезазначений Закон передбачає, що з 1 липня 2014 року доходи у вигляді процентів оподатковуються податком на доходи фізичних осіб на загальних підставах за прогресивною шкалою, крім процентів у сумі, що не перевищує в рік сімнадцять прожиткових мінімумів для працездатної особи, встановлених законом на 1 січня звітного податкового року (17х1218 грн = 20 706 грн).

Також, з 1 липня 2014 року буде виключений з пункту 167.2 статті 167 Податкового кодексу України перелік доходів, що оподатковуються за ставкою податку 5 відсотків бази оподаткування, зокрема процент на вклад (депозит) члена кредитної спілки у кредитній спілці.

3. Ураховуючи вищезазначене й те, що пункт 167.2 щодо застосування ставки 5 % діє в старій редакції до 01.07.2014 року, кредитні спілки мають оподатковувати проценти по депозитах за ставкою 5 %.

Слід зазначити, що за нормами, наведеними в оприлюдненому Законі, вже з 1 квітня за ставкою 5 % оподатковується будь-яка сума процентів по депозитах, навіть якщо вона складає 500 грн.

Стаття 170 Податкового кодексу України визначає особливості нарахування (виплати) та оподаткування окремих видів доходів, зокрема оподаткування процентів:

170.4.1. Податковим агентом платника податку під час нарахування (виплати) на його користь доходів, визначених у пункті 167.2 статті 167 Податкового кодексу України (дохід у вигляді проценту на вклад (депозит) члена кредитної спілки у кредитній спілці), є особа, яка здійснює таке нарахування (виплату).

Загальна сума податків, утриманих протягом звітного податкового місяця з таких нарахованих (виплачених) процентів платнику податку, сплачується (перераховується) таким податковим агентом до бюджету в строки, визначені цим Кодексом для місячного податкового періоду.

Отже, при нарахуванні чи виплаті процентів по депозитах в квітні 2014 року кредитна спілка має утримати з таких доходів податок на доходи фізичних осіб і сплатити цей податок до 30 травня 2014 року. Обліковується зазначений податок на рахунку 641-12 «Податок на доходи фізичних осіб — процентні доходи членів кредитної спілки».

Операція Проведення Сума
Дт Кт
Нараховано проценти по депозиту (1) 852 684-1 100,00
Утримано ПДФО (1) 684-1 641-12 5,00
Виплачено проценти по депозиту (1) 684-1 301 95,00
Нараховано проценти по депозиту (2) 852 684-1 200,00
Утримано ПДФО (2) 684-1 641-12 10,00
Перераховано ПДФО 641-12 311 15,00

Код бюджетної класифікації для сплати податку на доходи фізичних осіб із доходів інших ніж заробітна плата — 11010400. Ознака доходу для зазначення в Податковому розрахунку — 110.

Звертаємо вашу увагу, що наразі не визначено, на які саме бюджетні рахунки податковий агент має перераховувати зазначений вище податок.

Зі своєї сторони ВАКС пропонує кредитним спілкам за можливості відтермінувати нарахування процентів за внесками на один — два тижні до з’ясування питань оподаткування та отримання певних рекомендацій.

Не вирішеним залишається питання, що робити з тими вкладниками, виплати яким здійснені саме 1 квітня 2014 року, беручи до уваги, що публікація Закону з’явилася в другій половині дня.

Питання поки що залишається відкритим, у той же час вважаємо можливим скористатися пропозицією фахівців ПЗВ щодо вирішення питання таким чином: у разі здійснення виплати процентів по депозиту безпосередньо 1 квітня 2014 року, донарахувати ПДФО за рахунок витрат спілки:

Операція Проведення Сума
Дт Кт
Нараховано проценти по депозиту 852 684-1 100,00
Виплачено проценти по депозиту 684-1 301 100,00
Нараховано ПДФО за рахунок спілки 848 641-12 5,26

Податковий агент, який нараховує доходи у вигляді процентів, відображає у податковому розрахунку (форма № 1 ДФ), подання якого передбачено пп. «б» п. 176.2 ПКУ, загальну суму таких нарахованих (сплачених) доходів і загальну суму утриманого з них податку (пп. 170.4.2 ПКУ). Розрахунок подається щокварталу протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу.

Зверніть увагу, що відповідно до норм, наведених у Законі та змінах до Податкового Кодексу, дохід за вкладами менший ніж 20 706 грн з 1 липня 2014 року не є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб.

Слід зазначити, що наразі ВАКС додатково опрацьовує питання, які надходили від кредитних спілок, і про результати повідомить найближчим часом.

За наявною у ВАКС інформацією, Мінфін розробляє зміни та роз’яснення до вищенаведеного Закону. Слідкуємо за ситуацією.

Джерело: vaks.org.ua