Відбувся Форум українських кредитних спілок

2
Print Friendly

20 жовтня 2015 року у Києві, в Українському домі за ініціативи ВАКС відбувся Форум українських кредитних спілок. Організаторами заходу були Всеукраїнська асоціація кредитних спілок та Національна асоціація кредитних спілок України.

Участь у Форумі кредитних спілок, що був націлений на проведення Реформи фінансового сектору, взяли Голова підкомітету з питань діяльності небанківських фінансових установ та захисту прав споживачів фінансових послуг Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності Віктор Романюк, Секретар Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності Максим Поляков, представник Секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності Тетяна Боцула.

Також у Форумі взяли участь представники органів державної влади Начальник Управління фінансової політики Департаменту реформ та збалансованого розвитку Кабінету Міністрів України Валентина Ящук, Член Національної комісії‚ що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг Ольга Максимчук, Заступник директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Андрій Оленчик, заступник директора департаменту фінансової політики Міністерства фінансів Андрій Страшний та Заступник начальника управління/начальник відділу методології регулювання наглядових процедур департаменту методології Національного Банку України Олег Костюшко. Модерувала захід президент ВАКС Вікторія Волковська.

13

Ринок кредитної кооперації було представлено Головами Правлінь 78 кредитних спілок членів ВАКС та НАКСУ.

Відповідно до Програми Форуму, у першій частині розглядалися теми «Сьогодення українського ринку кредитної кооперації» та «Концепція розвитку ринку кредитних спілок». У другій частині заходу відбувся круглий стіл «Спільні гроші – спільна відповідальність», на якому учасники обговорювали виклики, що стоять перед кредитними спілками.

Виступаючі надали корисну інформацію стосовно ринку кредитної кооперації з точки зору органів влади, які вони представляли. Депутати Віктор Романюк та Максим Поляков поділилися своїм досвідом роботи у Комітеті та висловили підтримку ринку кредитної кооперації та наміри плідної співпраці.

Пані Ольга Максимчук також висловила підтримку ринку та заявила, що Національна комісія робить все можливе, щоб допомогти кредитним спілкам, проте є регулюючим органом і має певні обмеження в рамках своїх повноважень.

Заступник начальника управління/начальник відділу методології регулювання наглядових процедур департаменту методології Національного Банку України Олег Костюшко розповів про специфіку нагляду Національного Банку України над банками та чого слід чекати кредитним спілкам від можливого переходу під контроль НБУ.

Під час обговорення питання щодо впровадження РРО у кредитних спілках, яке наразі є одним з найболючіших для вітчизняних кооператорів, було констатовано, що система РРО в Україні корумпована і веде до знищення малого бізнесу. Тому вкрай важливо припинити будь-які маніпуляції і домогтися внесення змін до Податкового Кодексу, тим більше що, як зазначила Людмила Кравченко, в жодній країні світу фінансові інститути, у тому числі кредитні спілки, не використовують РРО. Негайного перегляду вимагає і друга законодавча новація — включення КС, неприбуткових за спеціальним законом, до складу платників податку на прибуток підприємств, — яка поставила спілки в дуже складне становище.

Петро Козинець у своєму виступі зазначив, що, незважаючи на постійне декларування своєї готовності підтримки руху кредитних спілок з боку державних високопосадовців та народних депутатів, наразі жодна спроба змінити ситуацію на краще не має практичного результату. І закликав до підтримки ухвалення Проекту Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо оподаткування кредитних спілок №2032а (авторства народного депутата О.М. Дмитренка), який вирішив би головні сьогоднішні проблеми спілчан.

Під час Форуму також обговорювались питання переходу системи кредитної кооперації під контроль Національного банку та труднощів, які виникають у зв’язку з ним, оптимального вирішення питання системи гарантування, необхідності реформування виконавчої служби, проблема повернення коштів кредитних спілок зі збанкрутілих банків.

Далі у рамках Форуму відбулося засідання круглого столу „Спільні гроші — спільна відповідальність”, під час якого було обговорено запровадження механізмів саморегулювання на ринку КС, проблемні питання ошуканих вкладників кредитних спілок та кредитних спілок, виведених з ринку, очищення ринку від псевдо-кредитних КС, створення системи гарантування.

На завершення учасники Форуму прийняли відповідну резолюцію, яку буде надіслано до державних органів та засобів масової інформації.

 


 

РЕЗОЛЮЦІЯ

ФОРУМУ УКРАЇНСЬКИХ КРЕДИТНИХ СПІЛОК

«Припинити знищення і забезпечити розвиток кредитних спілок»

Глибоко свідомі того, що кредитні спілки України є фактично єдиним джерелом фінансової підтримки малозабезпечених верств населення,  малого та середнього підприємництва та фермерських господарств (фермерів) та пам’ятаючи про роль руху кредитних спілок у розвитку соціальної економіки України

Закликаємо підтримати кредитні спілки як єдину національну фінансову інституцію, яка створюється завдяки самоорганізації пересічених громадян та допомагає їм розв’язувати соціальні та фінансові проблеми.

Віримо, що кредитні спілки працюють на користь суспільства,  створюючи нові робочі місця, покращуючи соціальний клімат регіону, збільшуючи добробут громадян.

Наголошуємо:

  • на неприпустимості невиправданого збільшення регуляторних вимог до кредитних спілок,
  • на необхідності ухвалення законопроекту № 2032а (ініціатор законопроекту народний депутат О. М. Дмитренко),
  • на підтримці законодавчих ініціатив Президента України П. Порошенка щодо прискорення реформування державної виконавчої служби,
  • на оновленні Закону України «Про кредитні спілки» та створенні законодавства щодо захисту прав кредиторів з урахуванням всієї специфіки та особливостей діяльності кредитних спілок.

Сподіваємося на підтримку пропозицій ринку кредитних спілок стосовно: врахування в Податковому кодексі України специфіки кредитної спілки як неприбуткової організації та відновлення справедливого оподаткування кредитних спілок, забезпечення обліку фінансових операцій на базі вже існуючої в кредитних спілках на вимогу закону облікової системи, а не за допомогою  РРО; пошуку взаємоприйнятного рішення про механізм приєднання кредитних спілок до системи гарантування вкладів,  розв’язання накопичених проблем вкладників неплатоспроможних кредитних спілок.

Ще більш переконливо заявляємо: кредитні спілки готові допомогти пересічним громадянам.

Маючи 20-річний професійний досвід, українські кредитні спілки можуть і готові виступити дієвими посередниками між державою, малим і середнім бізнесом, фермерським та сільськогосподарським виробником, пересічним громадянином.

 20 жовтня 2015 року                                                                           місто  Київ

 

 

За матеріалами ВАКС та НАКСУ