Нацкомфінпослуг застерігає споживачів при отриманні кредиту

credytna_pastka
Print Friendly

credytna_pastkaІнформаційне повідомлення Нацкомфінпослуг споживачам небанківського фінансового ринку, з метою реалізації практичних кроків щодо підвищення фінансової грамотності населення.

Нагальним на сьогодні, враховуючи численні скарги громадян, постає питання про захист прав споживачів на ринку фінансових послуг, коли споживачі фінансових послуг скаржаться на те, що їх ганебно ошукали шахраї на ринку фінансових послуг, що призвело до втрати їх власних коштів.

На рішення деяких громадян щодо вибору тієї чи іншої небанківської фінансової установи або юридичної особи, які не мають статусу фінансової установи, але мають право надавати окремі фінансові послуги (фінансовий лізинг), зокрема, впливають такі рекламні оголошення, як “Гроші готівкою без застави, без довідки про доходи, без поручителів”, “Кредити швидко та дешево ”, ”Б.А.Н.К.” та інші. Тож, з  метою реалізації практичних кроків щодо підвищення фінансової грамотності населення

Нацкомфінпослуг звертає Вашу увагу на наступне:

При отриманні кредиту (позики)

Користуючись скрутним фінансовим становищем та необізнаністю громадян, окремі суб’єкти господарювання пропонують їм отримати позику (кредит) нібито на вигідних умовах: швидко, без надання довідок про фінансовий та майновий стан «позичальника», але:

1) клієнтам до укладення (підписання) договору про отримання позики (кредиту) обов’язково  необхідно переконатися, що юридична особа, з якою укладається договір, є фінансовою установою, зокрема інформація про юридичну особу має бути внесена до Державного реєстру фінансових установ, має відповідну ліцензію на надання фінансових послуг;

Читайте також: “Кредитні спілки/”купівлі в групах”/”соціальні кредити” – де дійсно можна отримати кредит? Де товар? Де обіцянку?”

2) позичальник (громадянин) бажає отримати позику (кредит), а йому згідно з умовами договору (угоди) передбачено спочатку сплатити окремі платежі – вступні; авансові платежі; за адміністративні та консультаційні послуги; комісію за організацію (одноразова плата за організацію та оформлення договору); частину щомісячних внесків у рахунок ще невиданого кредиту (позики) та інші платежі;

3) положеннями договору, запропонованого громадянам, не завжди вказується конкретна дата отримання кредиту (позики), що продовжує у часі отримання фінансової послуги  та збільшує обсяг додаткових платежів;

4) мають місце випадки, коли у разі передчасного розірвання договору позики (кредиту) громадянам після сплати ними попередніх платежів (вступні; авансові платежі; за адміністративні та консультаційні послуги; комісія за організацію (одноразова плата за організацію та оформлення договору) ці платежі не повертаються;

5) деякі недобросовісні суб’єкти господарювання, користуючись недостатньою обізнаністю  громадян з нормами чинного законодавства, створюють схеми залучення коштів громадян, відомі як «надання позик (кредитів) шляхом адміністрування коштів учасників груп» без набуття статусу фінансової установи та отримання відповідної ліцензії від Нацкомфінпослуг.

При укладанні договору фінансового лізингу споживач має знати:

1. Фінансовий лізинг – це вид цивільно-правових відносин,  що виникають із договору  фінансового лізингу. За  договором фінансового лізингу  лізингодавець зобов’язується набути у  власність  річ  у  продавця (постачальника)   відповідно  до  встановлених  лізингоодержувачем специфікацій   та   умов   і   передати    її    у користування лізингоодержувачу  на  визначений  строк  не  менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі).

2. Відповідно до пункту 5 частини першої статті 1 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринку фінансових послуг”  фінансова послуга – це операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством: – і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.

3. Згідно зі статтею 16 Закону України «Про фінансовий лізинг» лізингові платежі можуть включати:

а) суму, яка відшкодовує частину вартості предмета лізингу;

б) платіж як винагороду лізингодавцю  за  отримане  у  лізинг майно;

в) компенсацію відсотків за кредитом;

г) інші  витрати  лізингодавця,  що безпосередньо пов’язані з виконанням договору лізингу.

Окремі лізингодавці  до умов договору включають такі платежі, як  вступні, адміністративні послуги, консультаційні послуги, комісія за організацію (одноразова плата за організацію та оформлення договору), комісія за передачу предмета лізингу (одноразова плата за здійснення необхідних дій щодо передачі предмета лізингу) та інші.

Особливої уваги  потребують  положення договору про фінансовий лізинг у частині умов щодо розірвання лізингоодержувачем даного договору, невиконання або неналежного виконання умов даного договору. У таких випадках вступні, адміністративні послуги, консультаційні послуги, комісія за організацію (одноразова плата за організацію та оформлення договору), комісія за передачу предмета лізингу лізингоодержувачу, як правило,  не повертається, вираховується штраф.

Перед укладенням договору про надання фінансової послуги необхідно особливо уважно ознайомитися з усіма умовами договору і, якщо є така можливість, для проведення аналізу відповідності договору вимогам чинного законодавства та  наявності в ньому переваг інтересів і ризиків споживача, один примірник договору надати особі, яка має відповідні знання у сфері юриспруденції або є спеціалістом договірного права.

Інформація, що надається клієнту перед укладенням договору, має забезпечувати повний обсяг щодо надійності установи (компанії) (законності здійснення нею діяльності з надання фінансових послуг) та суті фінансової послуги, при цьому, без нав’язування її придбання.

До укладення (підписання) договору про надання фінансової послуги обов’язково необхідно переконатися, що юридична особа, з якою укладається договір, є фінансовою установою.

У жодному разі не потрібно підписувати будь-яких договорів про надання фінансових послуг, якщо з їх змістом попередньо не були ретельно і уважно ознайомлені або в ході ознайомлення виникли питання по окремих положеннях змісту договору! У будь-якому разі не потрібно укладати жодних подібних угод у великих супермаркетах, торговельно-розважальних центрах, у кіосках на вулиці, у підземних переходах «на швидку», «похапцем».

Все це робиться з метою уникнути в подальшому відповідальності і на цілком законних підставах не повертати клієнту кошти, адже громадянин добровільно погодився з усіма умовами договору і поставив свій підпис під угодою.

Завжди варто замислитись і перепитати у консультантів та фахівців, чи зможете ви повернути свої гроші, якщо відмовитесь від послуг, які пропонуються, та на яких умовах. Якщо відповіді на питання, що виникають  у ході підписання договору, не знайдено або надана відповідь буде неповною чи негативною, ризик втратити споживачеві свої гроші занадто великий.

Кожний споживач фінансових послуг може перевірити інформацію про фінансову установу або юридичну особу, яка має право надавати фінансові послуги, увійшовши на офіційний сайт Нацкомфінпослуг (www.dfp.gov.ua, рубрика «Державний реєстр фінансових установ/Комплексна інформаційна система») та сайт Державного підприємства «Інформаційно-ресурсний центр» (www.http://irc.gov.ua, рубрика «Пошук в ЄДР»).

За матеріалами Нацкомфінпослуг

"Нацкомфінпослуг застерігає споживачів при отриманні кредиту", 5 out of 5 based on 5 ratings.
  • Sergo K

    Хоч щось позитивне написали.
    Але було б добре, якби регулятор називав речі своїми іменами – аферистів – аферистами, а спілки – спілками.