У Верховній Раді зареєстровано законопроект про відміну застосування РРО для кредитних спілок

a8324f97029c087e511fbe95bd2b5dc4
Print Friendly

У Верховній Раді зареєстровано Проект Закону про внесення зміни до Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій при наданні фінансових послуг). Реєстраційний номер законопроекту 3480 від 13.11.2015.

Проект внесли народні депутати: Поляков Максим Анатолійович (VIII скликання), Силантьєв Денис Олегович (VIII скликання), Стеценко Дмитро Олександрович (VIII скликання), Івченко Вадим Євгенович (VIII скликання).

Обґрунтування необхідності прийняття акта

Діяльність небанківських фінансових установ врегульована на рівні Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”, яким, зокрема, визначено вимоги до їх діяльності.

Означені вимоги стосуються і реєстрації усіх фінансових операцій з надання фінансових послуг споживачам, облік яких здійснюється за допомогою спеціальних обліково-реєструючих систем (далі – ОРС).

Так, відповідно до статті 7 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринку фінансових послуг” фінансова установа може розпочати надання фінансових послуг, лише якщо ОРС відповідає вимогам, встановленим нормативно-правовими актами.

  Вимоги до ОРС визначає державний регулятор – Нацкомфінпослуг, здійснюючи при цьому  пильний контроль за відповідністю таких ОРС  законодавству та правильності реєстрації за їх допомогою усіх операцій зі споживачами фінансових послуг.

По суті, ОРС небанківських фінансових установ дублює функції реєстраторів розрахункових операцій (РРО), оскільки основним завданням і першої і другої є реєстрація господарської операції (в нашому випадку  – фінансової послуги). Як РРО так і ОРС забезпечують унеможливлення щодо внесення змін в облік операцій, які реєструються за їх допомогою, при цьому враховуючи особливості провадження діяльності на ринках фінансових послуг.

Отже, зобов’язання використовувати РРО при вже існуючому обов’язку для небанківських фінансових установ використовувати ОРС фактично не посилить контроль за обліком розрахунків за фінансово-кредитними операціями, а просто створить подвійний облік (реєстрацію) таких операцій.

За даними асоціацій фінансових установ, які об’єднують учасників ринків фінансових послуг, середня собівартість РРО (фіскалізованих) та обов’язкових комплектуючих до них (модем, термінал) на сьогоднішній день становить близько 10 000 грн. (ринкова вартість від 8000 грн. – 15 000 грн., в залежності від модифікації РРО та комплектуючих) на 1 пункт розрахунку (операційну касу).

Отже, для небанківської фінансової установи, яка має лише 10 підрозділів, в яких працюють 2 операційні каси – вказане зобов’язання спричинить  витрат на суму 200 000 грн. (не враховуючи обслуговування РРО та інших супутніх витрат).

Крім того, введення РРО тягне за собою обов’язкову перекваліфікацію працівників (або їх звільнення), що працювали з касою.

В  умовах погіршення економічного становища в державі, вказані витрати тільки ще більше підкосять небанківський фінансовий сектор, який і так переживає доволі нелегкі часи.

 Тому, прийняття законопроекту дозволить забезпечити розвиток ринку фінансових послуг, що відповідає інтересам народу та держави, адже відміна обов’язку застосування РРО на ринку фінансових послуг не призведе до збільшення собівартості фінансових послуг та їх здороження для споживачів.

Джерело: rada.gov.ua

"У Верховній Раді зареєстровано законопроект про відміну застосування РРО для кредитних спілок", 5 out of 5 based on 2 ratings.