Безвідсоткові кредити НБУ кредитним спілкам для поверення депозитів – проект Закону

Hryvna2014
Print Friendly

Hryvna201406 жовтня 2014 року за №5132 зареєстровано проект Закону “Про внесення змін до деяких законів України щодо державної фінансової підтримки кредитних спілок для повернення депозитних вкладів (внесків)”. Ініціатором законопроекту є народний депутат Каплін С.М.

Депутат зазначає, що під час світової фінансової кризи, держава надала допомогу ряду проблемних банків шляхом рефінансування, що дозволило гарантувати вкладникам збереження їх заощаджень. Однак, кредитні спілки, які постраждали через неможливість поверненні виданих кредитів, залишились поза увагою держави. Значна частина вкладників (членів) кредитних спілок – це люди похилого віку: пенсіонери, інваліди та ветерани Великої Вітчизняної війни, які, як правило, вносили до кредитних спілок всі наявні в них кошти, сподіваючись отримати добавку до пенсії, або ж залишити спадок своїм дітям.

Така ситуація призвела до того, що понад п’ять років членам кредитних спілок не повертаються депозити та не виплачуються нараховані відсотки.

Читайте також С. Каплін запропонував посилити кримінальну відповідальність за доведення до банкрутства кредитної спілки

З метою зняття соціальної напруги, захисту прав десятків тисяч громадян України, пропонується запровадити можливість надання державної фінансової підтримки кредитним спілкам, які неспроможні виконувати зобов’язання перед своїми членами по поверненню депозитних вкладів (внесків), шляхом видачі довгострокового безвідсоткового кредиту на термін та у розмірах, необхідних для виконання нею зобов’язань перед своїми членами.

Читайте також Проблемні кредитні спілки або реанімувати, або ліквідувати – проект Закону

Метою законопроекту є надання державної фінансової підтримки кредитним спілкам, які неспроможні виконувати зобов’язання перед своїми членами по поверненню депозитних вкладів (внесків), шляхом видачі довгострокового безвідсоткового кредиту на термін та у розмірах, необхідних для виконання нею зобов’язань перед своїми членами.

Файли для завантаження

Проект закону Про внесення змін до деяких законів України щодо державної фінансової підтримки кредитних спілок для повернення депозитних вкладів (внесків)”

Пояснювальна записка

 

 ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ

до проекту Закону «Про внесення змін до деяких Законів України щодо державної фінансової підтримки кредитних спілок з метою виконання зобов’язань перед своїми членами по поверненню депозитних вкладів (внесків)»

 

 

Чинна редакція Пропонована редакція
Закон України «Про кредитні спілки»
Стаття 3. Юридичний статус кредитної спілки 

5. Кредитна спілка діє на основі самофінансування, несе
відповідальність   за   наслідки своєї діяльності та виконання зобов’язань перед своїми членами, партнерами,   державним та місцевими бюджетами.

Стаття 3. Юридичний статус кредитної спілки 

5. Кредитна спілка діє   на основі самофінансування, несе
відповідальність   за   наслідки   своєї діяльності та   виконання зобов’язань   перед своїми членами,   партнерами,   державним та місцевими бюджетами. У випадках неспроможності виконувати зобов’язання перед своїми членами по поверненню депозитних вкладів (внесків), кредитна спілка може отримувати державну фінансову підтримку у порядку, встановленому законом.

  Стаття 23-1. Державна фінансова підтримка кредитної спілки1.У разі неспроможності кредитної спілки виконувати зобов’язання перед своїми членами по поверненню депозитних вкладів (внесків), Національний банк України може надавати, на підставі подання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, фінансову підтримку кредитним спілкам, шляхом видачі довгострокового безвідсоткового кредиту на термін та у розмірах, необхідних для фінансового оздоровлення кредитної спілки, відновлення її діяльності та виконання нею зобов’язань перед своїми членами.

2. Розмір кредиту, термін та порядок його повернення встановлюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг за зверненням Правління кредитної спілки до якого додається відповідне фінансово-економічне обґрунтування.

3. Порядок та умови надання фінансової підтримки кредитним спілкам встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Закон України «Про Національний банк України»
Стаття 7. Інші функції      Національний банк виконує такі функції:      3) виступає кредитором останньої інстанції для банків і організує систему рефінансування; Стаття 7. Інші функції      Національний банк виконує такі функції:      3) виступає кредитором останньої інстанції для банків, кредитних спілок і організує систему рефінансування;
Стаття 42. Види операцій Національного банку
Національний банк для забезпечення   виконання покладених на нього функцій здійснює такі операції:
Стаття 42. Види операцій Національного банку
Національний банк для забезпечення виконання покладених   на нього функцій здійснює такі операції:
21) надає, на підставі подання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, фінансову підтримку кредитним спілкам, які неспроможні виконувати зобов’язання перед своїми членами по поверненню депозитних вкладів (внесків), шляхом видачі довгострокового безвідсоткового кредиту на термін та у розмірах, необхідних для виконання нею зобов’язань перед своїми членами. Розмір кредиту, термін та порядок його повернення встановлюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг за зверненням Правління кредитної спілки до якого додається відповідне фінансово-економічне обґрунтування. Порядок та умови надання фінансової підтримки кредитним спілкам встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Народний депутат України                                                                                                                С.М. Каплін (посв. 367)

  • Sergo K

    Идиотизм в обнимку с популизмом шагает по стране